Energia z odpadów organicznych
Data dodania: | 2014-03-03 |
Obszar tematyczny: | Biogaz, Ochrona środowiska, Odnawialne źródła energii, Rośliny energetyczne, biomasa i biopaliwa |
Typ: | Monografie |
Języki: | polski |
Abstrakt
W monografii zaproponowano nowy standard usługowy oparty na łańcuchu powiązań kooperacyjnych, który umożliwia wytwarzanie nowych produktów i oferowanie nowych usług przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) działające w sektorze gospodarowania odpadami i produkcji zielonej energii.
W analizie zasobowej ograniczono się do selektywnie zbieranych bioodpadów pochodzenia komunalnego, tj. odpadów zielonych, odpadów kuchennych i ogrodowych oraz odpadów gastronomicznych. Odzysk wspomnianych bioodpadów w procesie recyklingu organicznego (tj. produkcja materiału o przydatności nawozowej), powiązany z odzyskiem energii jest w Polsce zagadnieniem nowym. Dotychczas recykling rozumiany był głównie jako odzysk materiałowy tworzyw sztucznych, papieru, metali i szkła. Produkcja energii odnawialnej z biomasy była natomiast rozważana raczej w kontekście substratów lub odpadów pochodzących z rolnictwa bądź przemysłu rolno-spożywczego. Tymczasem konieczność spełnienia wymogów Unii Europejskiej, zarówno w sektorze gospodarowania odpadami (stopniowe ograniczanie możliwości użytkowania składowisk na potrzeby odpadów komunalnych ulegających biodegradacji), jak i w zakresie energetyki odnawialnej (wyznaczone cele ilościowe na 2020r.), stanowi szansę na stworzenie nowych możliwości biznesowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Prezentowany łańcuch kooperacyjny ma charakter kompleksowy. Ogniwem początkowym, poza gospodarstwami domowymi, są firmy będące źródłem bioodpadów, np. firmy gastronomiczne, sklepy i hurtownie spożywcze, zakłady produkujące i wprowadzające do obrotu żywność, firmy zajmujące się konserwacją zieleni miejskiej itd. Następny element to przedsiębiorcy zajmujący się gospodarką odpadami, tj. realizujący usługi zbierania selektywnego, w tym systemy gromadzenia i logistyki, bioodpadów pochodzenia komunalnego (odpadów zielonych, kuchennych, ogrodowych
i gastronomicznych). Ogniwo końcowe łańcucha stanowią MŚP wykorzystujące bioodpady – prowadzące działalność gospodarczą zarówno w zakresie gospodarowania odpadami, jak i w sektorze produkcji energii odnawialnej (m.in. operatorzy biogazowni, operatorzy regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, przedsiębiorstwa wytwarzające bioodpady), chcące je przetwarzać we własnym zakresie itp.
Założeniem projektowym jest pokazanie możliwości organizacyjnych, technicznych i biznesowych, które otwierają się przed sektorem MŚP na każdym etapie funkcjonowania proponowanego łańcucha kooperacyjnego (planowanie, zbieranie, transport, przetwarzanie, technologie recyklingu organicznego i wytwarzania energii). Według Ustawy o odpadach dwie ostatnie pozycje są przetwarzaniem odpadów. Perspektywy wykorzystania energii (ciepło, energia elektryczna) i produktów o właściwościach nawozowych (masa pofermentacyjna lub komposty), które powstają w wyniku wdrożenia proponowanego rozwiązania, otwierają kolejne możliwości rozszerzenia działalności przez wybrane MŚP na terenie województwa mazowieckiego.
Proponowana innowacja może stać się podstawą budowania strategii rozwoju przedsiębiorstwa w perspektywie następnych kilku lub kilkunastu lat. Umożliwia małym i średnim przedsiębiorcom wypracowanie nowego standardu usługowego, wdrożenie go, a następnie zdobycie dzięki niemu przewagi rynkowej.