CBI Pro-Akademia

Aktualności

Nowy wynalazek dla dobrostanu zwierząt

22-01-2024

Z wielką radością informujemy, że Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia otrzymało patent (nr P.439186) na nowy materiał ściółkowy dla zwierząt, w szczególności drobiu. Ten innowacyjny produkt został opracowany przez naszych ekspertów i stanowi znaczący postęp w dziedzinie dobrostanu zwierząt i bezpieczeństwa żywności. Łukasz Gontar, główny twórca wynalazku, wyjaśnia:

"Skład i postać materiału ściółkowego wpływają na dobrostan zwierząt. Nasz wynalazek zapewnia ograniczenie populacji drobnoustrojów w materiale ściółkowym, w szczególności Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Salmonella enterica subsp. typhimurium oraz Candida albicans, które wywołują stany zapalne u zwierząt. Opracowany przez nas materiał umożliwia poprawę dobrostanu zwierząt na niej utrzymywanych, w tym znaczące ograniczenie występowania zmian skórnych łap kurcząt."

Wynalazek łączy innowacyjność z ekologią. Opracowane rozwiązanie jest nie tylko efektywne, ale także przyczynia się do zrównoważonego rozwoju w hodowli drobiu. Twórcami rozwiązania jest zespół pracowników naukowych i inżynieryjno-technicznych CBI Pro-Akademia w składzie: Łukasz Gontar, Maksymilian Kochański, Ewa Kochańska, Dariusz Zych, Monika Sitarek-Andrzeczyk, Maria Buła. Uprawnionymi z wynalazku są członkowie konsorcjum naukowo-przemysłowego realizującego projekt PROKOKO, tj. CBI Pro-Akademia (Lider Projektu) oraz firma Pellets System Sp. z o.o. 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: „Projekty Aplikacyjne”.

 

Newsletter