CBI Pro-Akademia

Aktualności

Mieszkańcy miast wyprodukują żywność w korytarzu swojego bloku?

28-03-2022

Zastąpienie żywności z supermarketu samodzielnie wyprodukowanymi warzywami z korytarza swojego bloku – takie rozwiązanie chcemy zbadać z mieszkańcami Łodzi w ramach polsko-norweskiego projektu SmartFood. Wspólnie z łodzianami chcemy przetestować innowacyjne kabiny hydroponiczne, zasilane energią słoneczną i wodą deszczową. Łódzkie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą już zgłaszać się na gospodarzy żywego laboratorium SmartFood.

Celem projektu SmartFood jest współtworzenie i testowanie z mieszkańcami miasta rozwiązań służących całorocznej, zrównoważonej i bezpiecznej produkcji i konsumpcji żywności. Projekt jest finansowany z Funduszy Norweskich i budżetu RP za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wspólnie z partnerami z Norwegii postawiliśmy sobie bardzo ambitne cele – wyjaśnia mgr inż. Łukasz Gontar, naukowiec z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia, które jest liderem projektu. – Chcemy, aby samodzielna produkcja jedzenia zachęciła mieszkańców Łodzi do przestawienia się na zdrowsze nawyki żywieniowe. Chodzi nam nie tylko o zmniejszenie uzależnienia od handlu detalicznego żywnością, która jak wszyscy obserwujemy jest coraz droższa. Zależy nam też na tym, żeby ograniczyć marnotrawienie pożywienia i namówić mieszkańców do lepszego poznania sąsiadów.

Idea projektu powstała podczas warsztatów IdeaLab, które odbyły się na początku 2020 roku z inicjatywy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Norweskiej Rady Badań. Wśród członków wydarzenia byli przyszli liderzy projektu, reprezentujący Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia z Konstantynowa Łódzkiego, Politechnikę Krakowską, Akademię Pedagogiki Specjalnej, Norweski Instytut Badań Powietrza, Instytut Badawczy Norwegii Zachodniej oraz Norweską Szkołę Biznesu, BI. Organizatorzy zaprosili ekspertów z różnych dziedzin nauki z Polski oraz Norwegii, aby odpowiedzieli na pytanie – co zrobić, aby miasta przyszłości były lepsze?

Podczas burzy mózgów z kolegami z Norwegii zauważyliśmy, że istotna część żywności spożywanej przez mieszkańców miast jest obecnie transportowana na duże odległości, co wiąże się z emisją znaczących ilości gazów cieplarnianych – opowiada dr inż. Joanna Bąk z Politechniki Krakowskiej – Spożywamy produkty niekoniecznie pierwszej świeżości, które często są przetworzone i wypełnione składnikami, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Także w Norwegii, mieszkańcy miast bardzo często sięgają po jedzenie zapakowane w plastik, który stwarza problemy środowiskowe na wysypiskach i w oceanach – dodaje dr Mari Hanssen Korsbrekke z Instytutu Badawczego Norwegii Zachodniej – Niestety spora część jedzenia jest marnotrawiona, co negatywnie odbija się nie tylko na środowisku, ale przede wszystkim na kieszeniach gospodarstw domowych. W projekcie SmartFood wspólnie z partnerami z Polski chcemy opracować i przetestować nowe rozwiązania, które mogą ograniczyć te problemy.

Projekt rozpoczął się we wrześniu 2021 roku. Aktualnie trwają intensywne przygotowania do rozpoczęcia badań w „Żywym Laboratorium SmartFood”, które w przyszłym roku zostanie zorganizowane w jednym z łódzkich bloków mieszkalnych. Zespół naukowców i inżynierów zainstaluje w przestrzeniach wspólnych bloku 20 SmartFood Kabin do prowadzenia indywidualnych upraw roślin jadalnych. Powstaną także wspólne dla mieszkańców dwie instalacje: energetyczna i wodna, które umożliwią pozyskiwanie energii słonecznej i wody deszczowej. Uprawy będą więc autentycznie ekologiczne. Przez rok potrwają testy z udziałem 20 rodzin, które zdecydują się na korzystanie ze SmartFood Kabin i udział w eksperymencie. Uczestnicy badań będą mieli okazję sami produkować sałatę, pomidory i inne warzywa. Dostaną także dostęp do aplikacji mobilnej SmartFood, dzięki której nie tylko podejrzą parametry swojej uprawy, ale także otrzymają sugestie kulinarne i dietetyczne.

Zainteresowanych projektem zapraszamy na polską wersję strony internetowej www.smartfood.city, gdzie władze łódzkich wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mogą zgłosić swoje zainteresowanie współpracą z naukowcami nad testowaniem innowacji SmartFood w korytarzach swojego bloku. Nabór chętnych do goszczenia żywego laboratorium SmartFood potrwa do 06.04.2022 r. Następnie do zgłaszania się do udziału w bezpośrednich testach zostaną zaproszeni mieszkańcy wybranego bloku. Dzięki dofinansowaniu projektu z Funduszy Norweskich oraz z budżetu RP, udział w projekcie jest bezpłatny.

 

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

SmartFood otrzymał dofinansowanie z Funduszy Norweskich 2014-2021 oraz z budżetu Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu "Badania Stosowane". Projekt korzysta z dotacji w wysokości 1,275 mln euro z Norwegii oraz z dotacji w wysokości 0,225 mln euro z budżetu RP. Całkowita wartość projektu wynosi 1,5 mln euro. 

Newsletter