CBI Pro-Akademia

Aktualności

Energetyczna wizyta studyjna w Niemczech

28-09-2012
Projekt „Bioenergia dla Regionu - rozwój sieci współpracy między nauką i gospodarką w obszarze odnawialnych źródeł energii w województwie łódzkim z wykorzystaniem rozwiązań niemieckiej sieci deENet” ma na celu zwiększenie efektywności współpracy nauki i gospodarki pomiędzy polskimi podmiotami, reprezentowanymi przez firmy, instytucje naukowe oraz organizacje pozarządowe w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Europejskim liderem w zakresie budowania sieci współpracy międzysektorowej w dziedzinie energetyki odnawialnej są Niemcy. Niemieckim partnerem klastra Bioenergia dla Regionu, jest sieć deENet (dezentralen Energie- und Effizienztechnologien Netzwerk) , która posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie zarządzania odnawialnymi źródłami energii.

W dniach 24-27 września 2012 odbyła się wizyta studyjna w ramach projektu w Hesji, w regionie działania deENetu.

Pierwszego dnia wizyty uczestnicy mieli okazję odwiedzić ogólno-niemiecki kongres poświęcony regionom niezależnym energetycznie. Jest to jedna z najważniejszych i największych konferencji dedykowanych OZE Niemczech. Spotkanie było okazją do zapoznania się z niemiecką wizją rozwoju energetyki zrównoważonej środowiskowo, zarówno z perspektywy regionalnej (gminy), jak i federalnej(całego kraju). Podczas konferencji wręczone zostały nagrody gminom, które osiągnęły 100% niezależność energetyczną.

Poszczególnym debatom tematycznym towarzyszyła wystawa firm, związanych z sektorem OZE – SMA, JUWI, Seeger Eng. Uczestnicy konferencji zapoznali się z rozwiązaniami, które umożliwiły Niemcom osiągnięcie tak wysokiego poziomu wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Dotyczą one nie tylko sfery technologicznej, lecz także ekonomicznej oraz społecznej.

Ciekawym dla uczestników z województwa łódzkiego doświadczeniem był  udział w międzynarodowym panelu dyskusyjnym, w którym wzięli udział przedstawiciele USA, Japonii, Niemiec.

Mówiono o europejskich i amerykańskich doświadczeniach w budowaniu akceptacji dla OZE, problemach w przełamywaniu monopolu sektora energetycznego, stosunku Japończyków i Niemców do energetyki jądrowej. Ciekawym aspektem było skonfrontowanie różnych wizji oraz modeli rozwoju gospodarki niskoemisyjnej oraz OZE, a także regulacji prawnych dotyczących zielonych źródeł energii w poszczególnych państwach.

Członkowie Klastra Bioenergia dla Regionu zorganizowali własne stoisko, na którym mogli się zaprezentować oraz prowadzić rozmowy matchmakingowe. Poniżej możecie Państwo obejżeć zdjęcia z kongresu.



Następnego dnia odbyły się dwie wizyty studyjne w niemieckich koncernach. Pierwszą odwiedzaną firmą był światowy lider w produkcji systemów grzewczych, zarówno dla klienta indywidualnego, jak i na potrzeby przemysłu, światowy gigant – rodzinna firma Viessmann. Vissman jest jednocześnie przykładem firmy społecznie odpowiedzialnej, która nie tylko dba o środowisko naturalne, redukując emisję szkodliwych substancji, ale także zapewnia swoim pracownikom możliwość kształcenia się oraz gwarantuje ciągłość zatrudnienia. Viessmann w coraz większym stopniu koncentruje swoją produkcję na OZE. Oferuje swoim klientom gotowe moduły fotowoltaiczne powiązane z pompami ciepła oraz kotłami do spalania biomasy oraz systemy biogazowe. Warto też podkreślić, że Viessmann prowadzi obszerne badania nad biomasą.




Kolejną firmą, w której uczestnicy study tour mieli okazję gościć było SMA, światowy potentat w produkcji inwerterów, czyli urządzeń, bez których nie może się obejść żaden system fotowoltaiczny.


Newsletter