Aktualności
EcoReadyMasuria: Innowacje rolnicze na Mazurach
14 czerwca 2024 r. w Ełku, w siedzibie stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania LIDER W EGO, odbyło się spotkanie inicjujące nowy projekt koordynowany przez CBI Pro-Akademia pt.: "Mazurski Living Lab Eco-Ready: Współtworzenie odpornych systemów żywnościowych dla Europy Środkowej i Wschodniej", o akronimie EcoReadyMasuria. Projekt ma na celu przygotowanie rolników do wyzwań związanych ze zmianami klimatu poprzez współtworzenie i testowanie nowych praktyk i technologii.
W ramach EcoReadyMasuria, lider projektu Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia oraz partnerzy: Uniwersytet Warszawski (Wydział Biologii - Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie), Lokalna Grupa Działania „LIDER W EGO” oraz Gospodarstwo Rolne Mirosław Gontar, będą wspólnie z rolnikami testować nowe, bardziej odporne na zmiany klimatu metody i technologie rolnicze. Przewidziano m.in. warsztaty, eksperymenty polowe oraz wywiady z gospodarstwami.
Misją EcoReadyMasuria jest wspieranie lokalnych rolników w adaptacji do zmian klimatycznych. Dzięki nowym technologiom i praktykom, rolnicy będą mogli lepiej radzić sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego i ochronę bioróżnorodności. Zmiany klimatu stawiają rolnictwo przed wieloma wyzwaniami, od susz po intensywne opady deszczu. EcoReadyMasuria pomoże rolnikom wprowadzać innowacje zapewniające stabilność i zrównoważenie produkcji żywności. Poprzez współpracę z naukowcami, rolnicy będą mogli skorzystać z najnowszych osiągnięć technologii i wiedzy, co będzie miało bezpośredni wpływ na przyszłość regionu.
Kolejne kroki w projekcie EcoReadyMasuria to organizacja pierwszych warsztatów EcoReadyMasuria we wrześniu, podczas którego uczestnicy będą oceniać oraz wybierać najlepsze rozwiązania dla swoich gospodarstw, analizując ich potencjalne korzyści, ryzyka i szanse. W najbliższych tygodniach rozpoczną się także badania ankietowe wśród rolników Mazur, którzy produkują ważne dla regionu produkty rolne: kukurydzę, koniczynę czerwoną, jęczmień, słonecznik oraz mleko.
EcoReadyMasuria jest jednym z 10 living lab'ów utworzonych w ramach ogólnoeuropejskiego projektu "ECO-READY: Osiągnięcie odpornego ekologicznie dynamizmu dla europejskiego systemu żywnościowego poprzez politykę ukierunkowaną na konsumenta, wyzwania społeczno-ekologiczne, różnorodność biologiczną, politykę opartą na danych, zrównoważoną przyszłość". Projekt ECO-READY ma za zadanie przygotować europejski system żywnościowy na nowe wyzwania w czasach zmian. Stworzona w ramach projektu nowa wiedza i wypracowane narzędzia służą zmniejszeniu podatności europejskiego systemu żywnościowego na zagrożenia i zwiększeniu jego zdolności adaptacyjnych do zmian klimatu, ekstremalnych warunków klimatycznych i innych wstrząsów zewnętrznych.
Ten podprojekt otrzymał finansowanie z projektu ECO-READY (umowa o dotację nr 101084201) w ramach otwartego naboru, finansowanego przez program badań i innowacji Unii Europejskiej Horyzont Europa.