CBI Pro-Akademia

Aktualności

Wspieramy współpracę transgraniczną Rosji i Ukrainy

06-05-2013
Pierwszy dzień poświęcony był prezentacji ram strukturalnych, w których prowadzona jest współpraca transgraniczna Unii Europejskiej. Pan Robert Khorolsky przedstawił cele współpracy terytorialnej i jej powiązania z ogólnymi celami polityki UE. Podczas drugiego dnia Pani dr Maria Karasińska-Fendler – ekspert Instytutu Europejskiego w Łodzi omówiła kwestie związane z partnerstwami transgranicznymi organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Tego samego dnia Pani Iwona Adamkiewicz – ekspert CBI Pro-Akademia przedstawiła problemy, z jakimi najczęściej spotykają się MŚP podczas realizowania projektów w zakresie transgranicznej współpracy terytorialnej.

Kolejnym prelegentem był Pan prof. Marek Kozak, który podzielił się swoimi doświadczeniami w praktycznym zarządzaniu projektami w ramach programów współpracy transgranicznej oraz budowania relacji międzyludzkich i przezwyciężaniu barier społecznych. Czwartego dnia Pani dr Ewa Kochańska – Prezes Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia przedstawiła nową politykę Unii Europejskiej w zakresie zarządzania zasobami naturalnymi, jako jednego z kluczowych kierunków rozwoju UE. Ostatniego dnia spotkań uczestnicy dowiedzieli się o możliwościach poprawy infrastruktury komunikacyjnej i głównych problemach technicznych na granicach Unii Europejskiej oraz rozwiązaniach, które zostały wdrożone w celu ich rozwiązania. Prezentacja była prowadzona przez Panią dr Janę Pieriegud – eksperta Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Jeszcze w maju 2013 r. odbędzie się kolejna sesja informacyjna z udziałem interesariuszy mołdowsko-ukraińskiej współpracy transgranicznej, a także wizyta studyjna uczestników sesji charkowskiej do wybranych państw członkowskich UE – Belgii, Holandii, Niemiec i Polski.



Celem projektu EU-European Neighbourhood-Russia: Cross Border Cooperation In The Framework Of Regional Policy  jest wzmocnienie relacji partnerskich pomiędzy Unią Europejską, państwami objętymi Europejską Polityką Sąsiedztwa oraz Rosją w zakresie polityki regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy transgranicznej. W ramach projektu zorganizowany zostanie cykl trzech pięciodniowych seminariów informacyjnych na Ukrainie (w Charkowie i Odessie) oraz w Gruzji (w Gori) na temat najlepszych praktyk Unii Europejskiej w zakresie współpracy transgranicznej. Kontynuacją seminariów będą kilkunastodniowe wizyty studyjne interesariuszy polityki regionalnej z Rosji, Ukrainy, Mołdowy, Gruzji i Armenii w państwach członkowskich UE – w Belgii, Holandii, Niemczech i Polsce. W ramach podsumowania zorganizowane zostaną warsztaty upowszechniające z udziałem szerokiego grona władz centralnych i lokalnych oraz partnerów społecznych i gospodarczych.

Projekt jest realizowany przez konsorcjum Instytutu Europejskiego oraz Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia na zlecenie Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.e-crossborder.info EN/RU


Projekt finansowany przez Komisję Europejską, Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w ramach regionalnego dialogu politycznego z krajami spoza UE na rzecz wymiany informacji i najlepszych praktyk w oparciu o doświadczenia w tworzeniu i realizacji polityki spójności Unii Europejskiej

 

Newsletter