CBI Pro-Akademia

Aktualności

Wizyta studyjna w ramach projektu współpracy transgranicznej

22-05-2013
W wizycie studyjnej udział wzięli przedstawiciele obszarów przygranicznych Rosji i Ukrainy. Byli to przede wszystkim reprezentanci: izb handlowych, uniwersytetów oraz lokalnej administracji. Podczas jedenastodniowej wizyty uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z przykładami współpracy transgranicznej pomiędzy:

  • Polską i Niemcami
  • Niemcami i Holandią
  • Belgią i Holandią

W każdym kraju odbyły się spotkania we Wspólnych Sekretariatach Technicznych (JTS), które odpowiedzialne są za wdrażanie i monitorowanie programów współpracy między poszczególnymi obszarami przygranicznymi sąsiadujących ze sobą państw.

Poza tym uczestnicy wizyty zobaczyli dobre praktyki związane z realizowanymi projektami współpracy w poszczególnych krajach. Zwiedzili między innymi: lotnisko, posterunek policji, fort, i park krajobrazowy. We wszystkich miejscach oprowadzeni zostali przez osoby zarządzające daną instytucją oraz wdrażające projekty współpracy.

Grupa udała się również do Parlamentu Europejskiego, gdzie nastąpiło spotkanie z Panem Ministrem – Jackiem Saryusz-Wolskim – polskim Eurodeputowanym. Pan Minister poprowadził wykład dotyczący współpracy transregionalnej w Unii Europejskiej oraz relacji na linii Unia-Rosja-Ukraina. Następnie odbyło się spotkanie w Biurze Regionalnym Województwa Łódzkiego w Brukseli, gdzie nastąpiło prezentacja dobrych praktyk współpracy trans granicznej na bazie projektów realizowanych przez poszczególne regiony partnerskie UE.



Podczas przedostatniego dnia pobytu w Polsce nasi goście mieli okazję odwiedzić Regionalny Park Naukowo Technologiczny. Naszym gospodarzem był Pan Prezes Andrzej Styczeń, który zaprezentował projekty oraz badania realizowane w Łódzkim Techno-parku oraz pokazał, w jaki sposób łączy on sfery biznesu i nauki. Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziły badania związane z bio-, oraz nano-technologią, w których jednocześnie łódzki techno-park się specjalizuje.

Po południu delegacja odwiedziła Instytut Europejski w Łodzi.

W trakcie wizyty w IE uczestnicy zostali poinformowani o działaniach Instytutu Europejskiego, ze szczególnym uwzględnieniem działań Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej będącego forum i platformą współpracy międzyregionalnej instytucji z regionu łódzkiego (jednostek samorządu terytorialnego, ngo i innych) a ich odpowiednikami z krajów Partnerstwa Wschodniego i Rosji. Ponadto, wskazano na możliwości realizacji współpracy międzyregionalnej i wymiany doświadczeń w kontekście polityki regionalnej oraz polityki spójności.Spotkanie prowadziła Pani Anna Jędrzejewska - Zastępca Dyrektora Generalnego FSE-IE.


Ostatniego dnia w Warszawie grupa spotkała się z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz przedstawicielami Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej: Polska-Białoruś –Ukraina. Następnie uczestnicy udali się do Centrum Europejskiego w Natolinie, gdzie odbył się wykład dotyczący Partnerstwa Wschodniego w ramach UE.


Celem projektu EU-European Neighbourhood-Russia: Cross Border Cooperation In The Framework Of Regional Policy  jest wzmocnienie relacji partnerskich pomiędzy Unią Europejską, państwami objętymi Europejską Polityką Sąsiedztwa oraz Rosją w zakresie polityki regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy transgranicznej. W ramach projektu zorganizowany zostanie cykl trzech pięciodniowych seminariów informacyjnych na Ukrainie (w Charkowie i Odessie) oraz w Gruzji (w Gori) na temat najlepszych praktyk Unii Europejskiej w zakresie współpracy transgranicznej. Kontynuacją seminariów będą kilkunastodniowe wizyty studyjne interesariuszy polityki regionalnej z Rosji, Ukrainy, Mołdowy, Gruzji i Armenii w państwach członkowskich UE – w Belgii, Holandii, Niemczech i Polsce. W ramach podsumowania zorganizowane zostaną warsztaty upowszechniające z udziałem szerokiego grona władz centralnych i lokalnych oraz partnerów społecznych i gospodarczych.

Projekt jest realizowany przez konsorcjum Instytutu Europejskiego oraz Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia na zlecenie Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.e-crossborder.info [EN/RU]



Projekt finansowany przez Komisję Europejską, Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w ramach regionalnego dialogu politycznego z krajami spoza UE na rzecz wymiany informacji i najlepszych praktyk w oparciu o doświadczenia w tworzeniu i realizacji polityki spójności Unii Europejskiej

Newsletter