CBI Pro-Akademia

Gminy Zrównoważone Energetycznie

Data rozpoczęcia:2009-01-01
Data zakończenia:2009-12-31
Status projektu:zakończony
Typ działania:Badania, ewaluacje i analizy, Konferencje i kongresy, Publikacje, Szkolenia
Tematyka:Energia zrównoważona środowiskowo
Adresaci projektu:Administracja rządowa i samorządowa, Instytucje naukowe, Instytucje otoczenia biznesu i NGOs, Przedsiębiorstwa
Źrodło finansowania:Komisja Europejska

O projekcie

Projekt "Sustainable Energy Citizenship" (Gminy zrównoważone energetycznie) prezentował najlepsze praktyki związane z wykorzystaniem energetyki odnawialnej na poziomie gmin w trzech państwach: w Niemczech, Francji oraz Austrii. Partnerem projektu została również Polska, którą reprezentował Instytut Paliw i Energii Odnawialnej w Warszawie.

W projekcie brali udział przedstawiciele 3 regionów:

  • Dystrykt Ebersberg (Niemcy)
  • Dystrykt Feurs (Francja)
  • Dystrykt Jeziora Salzburg (Austria)

W skład konsorcjum projektowego wchodziło siedem podmiotów:
1. B.A.U.M. Consult GmbH Munich, Germany
2. Landratsamt Ebersberg, Germany
3. Communauté de communes de Feurs en Forez (CCFF)
4. Communauté de communes de Collunes du Matin
5. Instytut Paliw i Energii Odnawialnej (IPiEO / EC BREC)
6. Loireénerie, Agence Technique pour une Énergie Respectueuse de l'Environnement (LATERE)
7. Regionalverband Salzburger Seenland (RV-SS)
8. Salzburger Insitut für Raumordnung und Wohnen (SIR)

Gospodarzem spotkania projektowego w Polsce był Instytut Paliw i Energii Odnawialnej, natomiast organizatorem CBI Pro-Akademia. Celem przyjazdu uczestników do Polski było zapoznanie się z wykorzystaniem OZE na gruncie lokalnym. Doskonałym przykładem w tym zakresie jest region łódzki. Dnia 12 listopada uczestnicy udali się do Parzęczewa, gdzie została im zaprezentowana ekologiczna kotłownia, a także pozyskiwanie zrębków za pomocą rębaka. Następnie odbyło się spotkanie z władzami lokalnymi gminy w Centrum Odnowy Wsi, gdzie Pan Wójt dokonał prezentacji gminy w kontekście Odnawialnych Źródeł Energii, po czym nastąpiła wymiana doświadczeń oraz praktyk między uczestnikami projektu oraz władzami lokalnymi. Nasi goście zostali również ugoszczeni lokalnymi potrawami, które zostały przygotowane z produktów ekologicznych. Następnie grupa udała się do Uniejowa, gdzie  zwiedzili Termy Uniejowskie, Geotermię Sp. z o.o. oraz zamek. Po powrocie do Łodzi ok. godz. 19.30 miał miejsce wewętrzny warsztat grupy projektowej SEC.

Dnia 13 listopada odbyło się spotkanie warsztatowe w Regionalnej Izbie Budownictwa w Łodzi, gdzie nastąpiły prezentacje poszczególnych regionów biorących udział w projekcie, a także prezentacja klastra Bioenergia Dla Regionu. Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele administracji lokalnej, samorządowej, Prezesi spółek zainteresowani wykorzystywaniem OZE oraz kadra naukowa z Politechniki Łódzkiej. Spotkanie było bardzo dobrą okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania kontaktów, które mogą w przyszłości zaowocować współpracą.

Strona internetowa projektu: www.sec-project.eu

Zamawiający

Instytut Paliw i Energii Odnawialnej

Instytut Paliw i Energii Odnawialnej

lista projektów