CBI Pro-Akademia

Bioplastik – nowoczesny materiał dla ochrony środowiska

Plastik - uniwersalny materiał kłopotliwy w utylizacji

 

Tworzywa sztuczne są powszechnie wykorzystywane w przemyśle jako lekki i trwały materiał o szerokim zastosowaniu. Roczna produkcja tworzyw sztucznych sięga już 360 milionów ton i stanowi poważne wyzwanie dla branży zagospodarowania odpadów. Duża część odpadów plastikowych trafia na składowiska odpadów lub do mórz i oceanów. Szacuje się, że w oceanach pływa już 5 bilionów sztuk plastikowych odpadów[i], a łata śmieci na Oceanie Spokojnym zostałam nawet nazwana ósmym kontynentem.

Pomimo wyzwań związanych z zagospodarowaniem odpadów z tworzyw sztucznych, trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez plastików. Tworzywa sztuczne są niezwykle szeroko stosowane, umożliwiły rozwój wielu nowoczesnych technologii oraz opracowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań projektowych.

Opakowania żywności, chemii gospodarczej czy kosmetyków, elementy urządzeń elektrycznych oraz pojazdów, materiały budowlane – to jedynie część zastosowań. Zmiany klimatu, wyczerpujące się złoża paliw kopalnych czy rosnąca troska o środowisko wymagają jednak, aby szukać alternatywnych rozwiązań, o mniejszym oddziaływaniu na otoczenie. Jedną z najbardziej obiecujących alternatyw dla tworzyw sztucznych są tworzywa biodegradowalne, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Bioplastik, w przeciwieństwie do tradycyjnych plastików, produkuje się nie z ropy naftowej, a surowców roślinnych takich jak trzcina cukrowa, kukurydza, ryż czy pestki awokado. Niektóre z nich są syntezowane przez mikroorganizmy, np. PHB. Część odpadów bioplastikowych można kompostować, a ich rozkład trwa kilkaset razy krócej niż plastiku.

 


[i] https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0111913

Webinar

Już 8 grudnia 2020 r. o 14:30 zapraszamy na bezpłatny webinar Bioplastik – nowoczesny materiał dla ochrony środowiska lądowego i morskiego w Europie. Podczas webinarium przybliżony zostanie temat bioplastiku w zakresie jego produkcji, zastosowań oraz biodegradacji. 

Program webinaru:

  • 14:30 Prof. Liliana Krzystek (Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Politechnika Łódzka) Rozpoczęcie webinarium,
  • 14:35 Dr inż. Radosław Ślęzak (Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Politechnika Łódzka) przedstawi w jaki sposób możliwe jest wprowadzanie produktów z tworzyw biodegradowalnych na rynek, na podstawie realizowanego projektu H2020 BIO-PLASTICS EUROPE.
  • 14:45 Prof. Izabella Krucińska (Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, Politechnika Łódzka) zaprezentuje przykłady zastosowania tworzyw biodegradowalnych wykorzystywanych do produkcji wyrobów włóknistych.
  • 15:00 Prof. Ewa Liwarska-Bizukojć (Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Politechnika Łódzka) opowie o wpływie odpadów z tworzyw sztucznych, zarówno biodegradowalnych, jak i niebiodegradowalnych, na środowisko glebowe.
  • 15:15 Andrzej Sobolak (Stowarzyszenie Biorecykling) opowie o możliwościach przetwarzania biotworzyw kompostowalnych w kontekście wyzwań systemowych oraz zaprezentuje jak wygląda proces rozkładu bioopakowań.
  • 15:30 Dr inż. Radosław Ślęzak (Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Politechnika Łódzka) Pytania i odpowiedzi.
  • 15:40 Prof. Liliana Krzystek (Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Politechnika Łódzka) Podsumowanie i zakończenie webinarium.

 

 

 

Webinar jest organizowany w ramach projektu UE Horyzont 2020 BIO-PLASICS EUROPE: Developing and Implementing Sustainability-Based Solutions for Bio-Based Plastic Production and Use to Preserve Land and Sea Environmental Quality in Europe realizowanego w Politechnice Łódzkiej.