CBI Pro-Akademia

Aktualności

Pro-Akademia pracuje nad projektem „Wysokosprawne węglanowe ogniwa paliwowe”

23-08-2017
„Wysokosprawne węglanowe ogniwa paliwowe” jest projektem realizowanym przez Politechnikę Warszawską (lider konsorcjum) we współpracy z CBI Pro-Akademia, firmą SKA Polska Sp. z o.o. oraz Politechniką Łódzką od marca 2015 r. Podstawowym celem jest opanowanie technologii produkcji węglanowych ogniw paliwowych poprzez opracowanie nowych rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych.
 
Molten Carbonate Fuel Cells (MCFC) jest to technologia, która w niedalekiej przyszłości będzie mogła być zastosowana w systemach energetyki rozproszonej jako efektywne źródło energii elektrycznej. W dobie zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną, rosnących jej kosztów oraz coraz większego wpływu tradycyjnych technologii energetycznych na środowisko, ma ona szanse stać się alternatywnym źródłem energii elektrycznej, umożliwiając jej tańsze i czystsze wytwarzanie.
 
Ze względu na wysoką sprawność ogniw MCFC (do 85%) i fakt, że podczas pracy generują one duże ilości ciepła, rynkowe zastosowanie takich generatorów ma znaczenie w obiektach publicznych i prywatnych takich jak szpitale, więzienia, szkoły wyższe, zakłady produkcyjne czy hotele, gdzie stabilność zasilania jest ważniejsza od kosztów. Wraz ze wzrostem komercjalizacji tej technologii, przewiduje się, że użycie ogniw MSCF rozszerzy się na dodatkowe strefy, m.in. osiedla mieszkaniowe czy obszary podmiejskie. W niedalekiej przyszłości ogniwa tego typu mogą się stać tanim i powszechnie stosowanym źródłem energii elektrycznej, w postaci np. przydomowych mini-elektrowni hybrydowych.
 
MCFC są nową technologią, będącą w fazie projektowania i testów. Przed wprowadzeniem jej na rynek istnieje do pokonania wiele przeszkód natury technicznej i ekonomicznej. Niemniej – ich rzetelne rozwiązanie i co za tym idzie, wprowadzenie tego typu ogniw do regularnego użytku z pewnością przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa i komfortu energetycznego nowoczesnych społeczeństw.
 
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o projekcie na witrynie projektu.

Multimedia

yt-thumb
Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
yt-thumb
Projekt budynku pasywnego zrealizowany przez CBI Pro-Akademia
yt-thumb
Inteligentne tekstylia

Newsletter